Šéfka KSČM burcuje před demonstrací proti Fialovi: Lidé neříkají, že jsou ve válce. Nové stíhačky by oželeli...

„Pokračují v destabilizaci střední třídy. Důchodce a matky samoživitelky uvrtávají do bídy,“ říká na adresu vlády europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. V souvislosti s radou předsedkyně TOP 09 Pekarové ohledně „svetrů“ mluví o výsměchu lidem. „Paní Pekarovou bude jistě hřát kabát. Z ostudy kabát,“ podotýká. Vyjádřila se i ke slovům premiéra Fialy ohledně poplatků za bydlení a vysvětlila, co ji rozčílilo na diskusi s lidovcem Zdechovským. Nešetřila ani hnutí STAN. Rozebrala také, co se vlastně dělo kolem ropovodu Družba.

Podle premiéra Fialy by lidé neměli za bydlení včetně poplatků platit více než 30 procent z příjmů, v Praze 35 procent. Veškeré náklady na bydlení navíc je jim prý stát připraven proplatit, a to formou příspěvků na bydlení. Co na to říkáte? Je to dobře vymyšlená „strategie“?

Toto prohlášení premiéra opět koresponduje s neznalostí situace v oblasti bydlení. Není zřejmé, z jaké výchozí částky příjmů pan premiér pro tyto doplatky vychází. Porovnává příjmy pracujících s příjmy důchodců? Bude vycházet z průměrné mzdy? Nebo si bude zjišťovat příjmy lidí z daňových přiznání? Ví pan premiér, jaké jsou skutečné náklady na bydlení? Podle údajů ze Zprávy o vyloučeném bydlení za loňský rok lidé za bydlení vydávali více než 40 procent svých příjmů. Problémy s úhradou nájmu tehdy přiznávalo více než půl milionu domácností. To je odhadem milion občanů. A to ještě před krachem Bohemia Energy, která se zejména podepsala na zvýšení cen energií na trhu díky neočekávané turbulenci v dodávkách energií. V dnešní době 17% inflace bude tato částka na bydlení poměrově ještě vyšší. Pravicové vlády rezignovaly na bytovou otázku. Přehodily odpovědnost na občany. Nyní jim vláda chce vzít i tu minimální podporu stavebního spoření. Stát se zbavil svých bytů jejich převodem na obce. Ty ve většině případů tyto byty prodaly s vidinou jednorázového zisku. A jsme opět u toho, co navrhujeme jako KSČM: výstavbu bytů za dostupné ceny. Pomoc mladým se startovacími byty, seniorům zajistit dostatek míst v domovech pro seniory. Rozvoj družstevních bytů.
Ale zpět k vaší otázce: Tato Vláda kromě PR svých členů žádnou strategii nemá!

Velký „ohlas“ vyvolala slova Markéty Adamové Pekarové ohledně toho, že si lidé mohou vzít případně dva svetry, pokud jim bude doma zima. Co byste jí vzkázala?

Tento výsměch předsedkyně Parlamentu všem lidem, kteří mnohdy i ze zdravotních důvodů potřebují udržet určitý teplotní komfort, slušně komentovat nelze. Každý lékař vám potvrdí, že například u starších lidí nebo kojenců je to dokonce životní nutnost. Navíc tato vláda opravdu nemusí poučovat občany jak šetřit, vzhledem k tomu, že na ně už osm měsíců kašle, moc dobře lidé vědí, že tam, kde to jde, musí snížit tepelný komfort. Nicméně paní Pekarovou bude jistě hřát kabát. Z ostudy kabát. A to nejen za toto prohlášení.

Zhruba před týdnem se v Praze konala protivládní demonstrace. Na září se chystá velká demonstrace, která má podle organizátorů hned několik důležitých témat. Nemám ale pocit, že by média o těchto akcích, jako byla například právě tato, příliš informovala. Budou mít podobná shromáždění vůbec na vládu nějaký významný vliv?

Samozřejmě, že cenzura tichem zde existuje. KSČM o tom ví své. Nyní se to rozšiřuje i na další sociální skupiny. Jo, když by mítinky pořádaly známé politické neziskovky, tak to by byla jiná podpora. Dodavatelé aparatur by se předháněli, zpěváci a herci by si chtěli vyskočit na pódium něco chytrého prohlásit, veřejnoprávní televize by pořádala on-line přenosy z průběhu a příprav. Její moderátoři by procítěně a s patosem komentovali toto dění. Ale situace je opravdu vážná. Česká republika není jen Praha a její okolí, kde je tradičně nízká nezaměstnanost a vyšší platy. Lidé se obávají o svou budoucnost. A co jim nabízí stát prostřednictvím této vlády? Rady, kam si mají jít pro sociální dávky a že se toho nemají bát? To si ministři neuvědomují, jak šlapou po důstojnosti těchto lidí? Lidé tuto situaci nezavinili! Lidé neprohlašují, že jsou s někým ve válce. Lidé by jistě oželeli nové stíhačky za desítky miliard, jenom proto, abychom se někomu zalíbili, někomu ve Washingtonu a raději by viděli tyto peníze ve zdravotnictví a službách pro seniory nebo v podpoře domácích podnikatelů.

Ujišťuji vás, KSČM bude tyto akce pořádat i dále. Jeden velký muž prohlásil: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“ A my zvítězíme, protože si lidé v ČR slušný život a ne živoření zaslouží.

skola2 243 x
NAHORU