Pomsta za „svetry“. Středula dal Pekarové studený návrh

„Poslanci by si v Poslanecké sněmovně mohli v listopadu vypnout topení. Uvidíme, za jak dlouho jednání přeruší, protože k němu nemají podmínky,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a kandidát na prezidenta, na doporučení šéfky TOP 09, aby si lidé oblékli další svetr. Avšak katastrofální důsledky by mohl mít nedostatek plynu pro český průmysl. Středula nevěří ideologii, že trh vše vyřeší. To může být koncem pro mnoho firem a zaměstnavatelů.

Zatímco o tom, zda budou mít domácnosti v zimě čím topit, se čile diskutuje, pozornost není příliš věnována českému průmyslu, který zemní plyn rovněž potřebuje. „U jednání, kde jsem byl osobně a kde jsme mnohonásobně žádali, aby se situace skutečně řešila, tak bohužel řešení není. Reakcí bylo mlčení. To není fér. Vláda nenabízí ani podnikatelům, ani lidem nic, aby si mohli být jistí, že všechno zvládnou. Zejména ceny plynu, elektřiny a všeho, co s tím souvisí, roste do astronomických výšek. Země kolem nás se snaží pomoci občanům i podnikům, ale v České republice se neděje vůbec nic,“ shrnul předseda odborářů Josef Středula.

Podle něj se navíc peníze nedostávají těm, kdo je skutečně potřebují. „Dnes příklad jedné samoživitelky, která má studující dítě starší 18 let a nedostane podporu žádnou. To jsou důkazy, že vláda nenabízí pomoc. Vypadá to, že chce celou krizi promlčet, což všechny zneklidňuje. A to ještě nepřišly zvýšené účty a otázky tepla, plynu i elektrické energie jsou velká neznámá,“ řekl s tím, že během sedmiměsíční krize nová vláda nepřišla s žádným konstruktivním krokem. „Zajímalo by mne, jak by bývalá opozice křičela, kdyby vláda nenabídla žádnou pomoc. Jako vláda nekoná,“ podotkl.

Důsledky pro průmysl by byly katastrofické

Na otázku redakce, kde vidí důvody takového chování vlády, odvětil, že v poměrně vysoké míře velmi nebezpečné ideologie. „Jestliže zní, že trh vyřeší všechno, tak konstatuji, že ano, trh to vyřeší, ale způsobem, že už nebudou mnozí zaměstnanci, mnohé firmy a ekonomika bude v dezolátním stavu,“ uvedl Středula.

Důsledky nedostatku plynu by pro český průmysl byly: „Katastrofické. Důsledky se týkají mnoha oblastí. Můžeme začít vším, co souvisí s domácnostmi – plynová teplárna nebo dodávky plynu, které se týkají elektrické energie. Pekaři, kteří plyn používají pro pečení. To všechno může být ohroženo, a pokud nepřijde pomoc, mohou zavřít. Pokud nebudou mít šanci přežít tuto těžkou dobu, nebudou mít ani možnost pokračovat ve výrobě,“ varoval šéf odborů. Problémy by nastaly i ve složitějších technologických procesech, jako jsou sklářské pece, porcelánky a mnoho dalších. Těm by nezbylo nic jiného, než propustit zaměstnance a výrobu ukončit.

„Následky by byly bleskurychlé. Jestli si někdo myslí, že zásoby plynu máme na celou zimu a podobně, je naivní. Ani nejnaivnější si snad nepředstavují, že můžeme nahradit existenci plynu jako média pro výrobu tepla a podobně. V krátkém čase ho nelze nahradit. V případě kruté zimy dostane zabrat i potrubí a souvisí s tím mnoho dalších věcí. Můžeme přidat příběh, který známe z každodenního života. Když nemáte čím roztopit karmu, kotel doma nebo v teplárně, tak ho nemáte čím nahradit. Ohrožení je skutečně fatální,“ domnívá se.

Vypněme topení v Poslanecké sněmovně

A v této souvislosti se také ohledně rad domácnostem názorově střetl s předsedkyní Sněmovny a šéfkou TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. Ta v diskusi na CNN Prima News řekla: „U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku – zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr.“ Středula na twitteru prohlásil, že je odtržená od reality. Pro ParlamentníListy.cz k tomu poznamenal: „Poslanci by si to v Poslanecké sněmovně mohli vyzkoušet. Až bude listopadové zasedání v Poslanecké sněmovně a venku bude taková nula, doporučuji vypnout topení. Uvidíme, za jak dlouho jednání přeruší, protože k němu nemají podmínky.“

skola2 31 x
NAHORU