Filip: Rozporoval jsem nedostatečně včasné uzavření státní hranic pro pendlery

Premiér Andrej Babiš se v čtvrtek sešel s předsedy všech sněmovních stran, aby jim představil změny zákonů, které jsou důležité pro stav nouze. To bylo také tématem diskuse v pořadu Události, komentáře v České televizi. Hostem byl i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

»Já jsem rozporoval nedostatečně včasné uzavření státních hranic pro pendlery,« řekl Filip. »Předseda vlády argumentoval, že kdyby kvůli zákazu pendlerů zkolaboval zdravotní systém za našimi hranicemi, mohlo by to nakonec dopadnout i na ČR. To je sice asi pravda, nicméně trvám na tom, že pohyb pendlerů přes hranici se měl omezit dříve. Jihočeský kraj to bohužel odnesl rozšířením nákazy,« řekl Filip.
Chápu ale naše závazky, když nevím, jestli Česká republika odpovídá za zdravotní systém Rakouska nebo Německa, protože jde často o ty zdravotní sestry a o ty, kteří dělají v příhraničí. To třeba já kritizuji už dlouhodobě.Ale na druhou stranu ta opatření, které se týkají samotného fungování státu, ty považuji za správné, za rozhodnutí, která přišla včas. Podívejte se na tu, řekl bych, blahovůli například ve Velké Británii nebo Německu. A potom obrat o 180 %, kdy jaksi ze všeho veselého liberalismu se tam zavádějí opatření, která jsou pozdě a už těžko vlastně získávají ty výsledky. Takže já sem sice kritický, ale myslím si, že ten krok vlády vůči občanům, je správný a pochopitelný.

Autor:
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj:
ČT24
skola2 956 x
NAHORU