Zdravotnictví potřebuje stabilní příjmy, ne experimenty

markovaOpoziční TOP 09 chce navrhnout snížení zdravotního pojištění zaměstnancům a živnostníkům o tři procentní body. Stát by naopak měl na své pojištěnce odvádět více než dosud, minimálně 1805 korun. Reaguje tak na diskusi uvnitř vládního hnutí ANO ohledně změn v daňové zátěži zaměstnanců.

Nesmyslný návrh, aby platby za šest miliónů státních pojištěnců byly zrušeny a místo toho by odváděli pojistné zaměstnanci a zaměstnavatelé výměnou za zrušení superhrubé mzdy, zatím oprávněně a velmi silně narazil. Důrazně ho odmítá i KSČM a opakovaně předkládá do Sněmovny novelu zákona na pravidelné a automatické navyšování plateb za státní pojištěnce.

Zbývá se zeptat, kde se bere najednou taková dojemná péče o pacienty a proč takové změny nezavedla TOP 09 za své neblahé vládní éry. Kalouskova strana spolu s ODS tehdy prosazovala jiný systém financování zdravotnictví. Je třeba připomenout jaký. Zmrazením plateb za státní pojištěnce, stanovením stropů na zdravotní pojištění u nejbohatších odvodů a devalvací koruny připravili zdravotnický systém o 40 miliard korun! Vytvořili tak problém nedostatku veřejných finančních prostředků ve zdravotnictví a vypustili zkušební balonek s tzv. regulačními poplatky.

Začalo se hovořit o masovém zneužívání zdravotní péče, o tom, že důchodci propijí, prokouří a prohrají na automatech více, než dají za poplatky a doplatky za léky, a že zdravotnictví v České republice připomíná »švédský stůl«. Cíl byl jediný. Otevřít dveře pro lukrativní podnikání ve zdravotnictví a rozdělit péči na tu lepší pro majetnější a horší pro ty, kteří mají hlouběji do kapsy. Jenže nemoc nebo úraz si nevybírají podle pacientovy peněženky. Občané tehdy asociální pravicové experimenty na pacientech naštěstí odmítli. O tom, co skutečně zamýšlí TOP 09, se lze jen domýšlet.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM
skola2 134 x
NAHORU