Proč ministr Pelikán raději nemlčí

ondracekMinistr spravedlnosti Robert Pelikán ve čtvrtek večer oznámil, že ruší reformu státních zastupitelství. Stalo se to poté, co poslanci podpořili návrhy vyšetřovací komise na reorganizaci policie. V doprovodných usneseních byla vláda požádána (nebylo ji přikázáno, jak je mylně uváděno) připravit změnu trestního řádu, kterou částečně omezí pravomoci žalobců. Mimo jiné by neměli v přípravném řízení aktivně provádět úkony místo toho, aby se soustředili na dozorování nad jeho zákonitostí. Také by státní zástupci mohli přijít i o právo vybrat si policistu, který vyšetřování povede. Podle Pelikána to jde zcela proti duchu jím připravené reformy.

Snad jako důkaz pracovitosti pana ministra bylo divákům oznámeno, že dva roky diskutovalo ministerstvo spravedlnosti s odbornou veřejností a samotnými státními zástupci, jak má změnit fungování státních zástupců. Nakonec prý našli shodu. Nyní jde reforma, jejímž symbolem měl být vznik specializovaného protikorupčního státního zastupitelství, k ledu.


Osobně, kdybych neznal realitu, tak bych se na ty poslance zlobil, ale já tu realitu znám. Skutečnost, že vznikne zcela nový zákon o státním zastupitelství, si dala ČSSD, hnutí ANO a lidovci do koaliční smlouvy. Pracovat na tom začala už ministryně Válková. Na výjezdním zasedání ústavně právního výboru ve Špindlerově Mlýně sklidila ostrou kritiku nejen poslanců, ale i samotných státních zástupců. Poté ji, a právě proto, že nebyla schopna takový zákon připravit a předložit k projednání, na ministerstvu spravedlnosti nahradil Robert Pelikán. Ten přišel se svojí variantou a tu představil členům ÚPV a odborné veřejnosti na Justiční akademii v Kroměříži. I tam byla kritika návrhu značná. Poté se o návrhu zákona opakovaně jednalo na podvýboru pro justici a soudní samosprávu, kterému předsedá právě bývalá ministryně Válková.

Pan ministr vždy odešel s vědomím, že jeho návrh nemá šanci na podporu, a to napříč celým politickým spektrem. I přesto ministr Pelikán, zřejmě, aby si »odfajfkoval« splnění úkolu, předložil návrh zákona o státním zastupitelství do sněmovny. To se stalo 21. 4. 2016. Od té doby nevyvinul žádnou aktivitu k projednání alespoň v prvním čtení. Vědom si kvality návrhu mohl totiž očekávat jeho zamítnutí.

Pan ministr nikdy nebral v potaz připomínky, že nejdříve by měl být předložen a schválen nový trestní řád, o jehož rekodifikaci se hovoří už více jak 28 let, a až poté zákon o státním zastupitelství. Práce na novém trestním řádu však zcela zamrzly a nový trestní řád není ani mezi prioritami ministerstva spravedlnosti. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Pelikán jen využil příležitosti kolem povyku nad výsledky vyšetřovací komise a vylil špatně uvařenou bramboračku s názvem »zákon o státním zastupitelství«. Mohl to sice udělat potichu, ale on raději před televizními kamerami dělá ukřivděného a myslí si, že to zůstane bez odezvy.

Zdeněk ONDRÁČEK
skola2 573 x
NAHORU