Nemocenská se bude proplácet i v prvních třech dnech nemoci

logo KSCM na vyskuZaměstnanci budou dostávat od července náhradu mzdy opět i v prvních třech dnech nemoci. Sněmovna přehlasovala senátní veto sociálnědemokratické novely zákoníku práce, která takzvanou karenční dobu ruší. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman.

"Po řadě let se alespoň zčásti napravuje nerovná situace zaměstnanců, kteří si odvádějí zdravotní pojištění, ale tři dny byli vyloučeni z toho, aby ho mohli pobírat. Přispěje to alespoň zčásti k narovnání nerovného vztahu, který tu byl vytvořen omezujícím balíčkem pravicových vlád," řekl Stanislav Grospič na krátkém brífinku ve sněmovně.
"Vnímáme to jako velkou pomoc v příjmech především nízko a středněpříjmových skupin, protože nehrazení prvních tří dnů má razantní dopady do rozpočtů rodin, je to pozitivní přínos pro zaměstnance, kteří se tak nemusí bát nastoupit na nemocenskou a nemusí se bát o to, že ten dopad na příjem bude značný,« řekla novinářům. Zároveň to je podle ní ale pozitivní i pro zaměstnavatele, pro které »je lepší, když je zaměstnanec krátkodobě nemocný, než si vytvářet dlouhodobě nemocné zaměstnance", dodala Hana Aulická Jírovcová.

Záznam brífinku na FB KSČM: https://www.facebook.com/komunistickastranacechamoravy/videos/2909940815...

Autor:
Mediální úsek ÚV KSČM
skola2 97 x
NAHORU