Na rozdíl od profesora Klause…

senfeldPřečetl jsem si rozhovor s profesorem exprezidentem Václavem Klausem, v němž říká, že žádná »klimatická nouze« není. I to, jak kritizuje šéfku EU paní von Leyenovou, která pustila do světa slova o tom, že chce, aby do roku 2050 byla Evropa »klimaticky neutrální«. To druhé bych odsouhlasil, protože slova o jakési »klimatické neutrálnosti« jsou opravdu nesmysl. Možná, že chtěla navázat na mladou švédskou školačku Grétu a také se postavit do řad bojovníků za lepší klima, i když dosud se její Německo bojem za »čisté ovzduší« chlubit nemůže. Sice odstavuje uhelné a jaderné elektrárny, ale v krajině, kde to zavání nesmyslem, postavilo své větrníky.
Zároveň pak baží po energii od sousedů, protože velmi brzy se mu energie nebude dostávat. Chápu, že v záloze je břidlicový plyn dovezený za nemálo eur až ze Spojených států, protože to, že by udržely takové »plynové vazby« s Ruskem, jako má Německo nyní, kvůli americkému tlaku nemusí vydržet. To by totiž chtělo víc odvahy, než má současné německé vedení.


V tom druhém bodě, že boj o lepší klima je nutný, protože skutečně oteplení je tady, i když pokračuje malými, ale zdá se nevratnými krůčky, se od Klause liším. Dokud totiž světu budou vládnout takoví lidé, jako je Trump a brazilský Bolsonaro, tomu nemůže být jinak. Nepřipojit se k Pařížským dohodám o klimatu, likvidovat kousek po kousku brazilský prales, ovzduší neposlouží. Ledovce tají a tzv. »civilizační nemoci« jsou toho svědectvím. I kdyby nějaká vytvářející se rezoluce vědců proti těm, kteří se domnívají, že klimatické problémy už nastávají, k níž se Václav Klaus slovy připojil, skutečně už vznikla, nezměnila by nic. Ti dva, které jsem použil za příklad, Trump a Bolsonaro, jsou jenom špičkou ledovce a nemohli by vládnout, kdyby za sebou neměli všepohlcující kapitál a kapitálu, jak známo, jde o další a další »kapitál«. Pro malý zisk je schopen krádeží a podvodů, pro velký, jak napsal Marx v Kapitálu, je schopen jakýchkoli zločinů. Švédská školačka Gréta je jistě někým vedena, i když, kdo z nás, když mu bylo čtrnáct, by se nechtěl stát v něčem superhrdinou? Čin těch, kteří ji vedou, ovšem zahýbal světem. Nemyslím, že je to na Nobelovu cenu. Ale měl by nás všechny donutit přemýšlet. A v tom je jeho smysl.

Klima je majetkem nás všech. Celého lidstva. Ne jen silného kapitálu. Kdyby »akce Gréta« dokázala narušit moc kapitálu, kterému nejde o lidi, ale o peníze a zase peníze, a zastavit jeho expanzi, čímž vlastně ochránit planetu, je to pozitivum. Tak já chápu čin lidí kolem malé švédské školačky, kterou si »dali na prapor«.

Josef ŠENFELD, předseda OV KSČM Litoměřice
skola2 106 x
NAHORU