Malé byty

kohlicekObecní volby jsou minulostí. Tu i onde se na nás usmívají tváře kandidátů na starostu či primátora – mnohdy s doprovodem, proložené kandidáty do Senátu ČR. Je už všude jasno, kdo zasedl v jednotlivých obcích do čela zastupitelstev, a přichází čas přípravy obecních rozpočtů na příští rok. Někde chybějí místa ve školkách (nebo přesněji v mateřských školách), jinde v jeslích. Chybějí startovací a sociální byty, malou kapacitu mají domovy důchodců a penziony.

Populace stárne a zejména pro starší spoluobčany je obtížné rozloučit se s »velkým« bytem. Když už se rozhodne – mnohdy na radu dětí a známých – zjistí, že garsonky, 1+kk, případně jinak označený malý byt je takřka nemožné sehnat.
Zejména pro starší osamělé ženy v důchodu je situace kritická. Malý důchod a stoupající nájem a poplatky spojené s bydlením přivádějí osamělé důchodce do kritické sociální situace. Netýká se to již pouze Prahy či dalších velkých měst. Věřím, že právě výstavba malometrážních bytů se sociálně únosným nájemným by mohla pomoci. Populace rychle stárne a zákon o sociálním bydlení je stále v nedohlednu. Přitom fondy EU jsou pro řešení tohoto problému velmi vhodnou pomocí. Jen dát celé akci vhodný legislativní rámec a zkusit jej pojmout tak, aby se do něj vešla i větší města. Pak bude záběr natolik široký, že se dotkne většiny našich obyvatel a zároveň pomůže řešit i nabídku bydlení pro mladé rodiny. Nebo je už nová legislativa na stole? Čerpání fondů EU je mnohdy tvrdým oříškem. V tomto případě je veřejný zájem téměř jistý.

Jaromír KOHLÍČEK, poslanec Evropského parlamentu za KSČM
skola2 196 x
NAHORU