Kdo je a není skutečný demokrat

KojzarGEN o Mašínech vysílaný v neděli před volbami mi neustále navozuje otázku: Kam by došli ti, kteří se z nich pokoušejí neustále dělat hrdiny, kdyby jen trochu bylo možné postupovat stejně surově, jako postupovali právě zmínění bratři? Proto mě zaujala anketa, jež se objevila v tisku a souvisela s uplynulými volbami - vlastně i s těmi prezidentskými - a odpovídajícími byli přední politici. Ona otázka zněla, zda by bratry tázaný, pokud by byl prezident, dodatečně vyznamenal. Podotýkám, že premiér Topolánek, tento absolvent socialistické vojenské školy, jim své vyznamenání, tedy premiéra republiky, už dal. Dokonce si kvůli tomu udělal za státní peníze cestu až do Spojených států. Jistě, jako by tam mimochodem navštívil leckoho, ale cíl byl jasný.
Dát národu znamení, že už je čas pozitivně hodnotit vraždy komunistů a předlistopadových funkcionářů vůbec. Jen zapomněl, že pokladník Rošický nejen nebyl komunista, ale ani funkcionář, byť jen národního výboru ve svém bydlišti. Byl pokladník, bránil peníze svých spolupracovníků, stejně jako hasič Lecián na Olomoucku, jenž měl jediné štěstí, že záměru zabít zabránila méně funkční zbraň útočníka.

Co však ti ostatní? Prezident Zeman svého času činnost bratří Mašínů zhodnotil lapidárně: I »válečné právo zakazuje zabíjení civilistů. Jestliže někoho omráčíte a pak ho podříznete jako podsvinče, tak je to i porušení válečného práva. Není možné v žádném případě udělit jim vyznamenání«. Ani Václav Havel se nepokusil mezi vyznamenané bratry Mašíny zařadit. Názor Václava Klause byl blízký prezidentu Zemanovi. Ale co další, kteří by dnes chtěli Miloše Zemana nahradit? Akademik Drahoš sice velmi takticky prohlásil, že bratry Mašíny chápe, což nesvědčí právě o tom, že je přesvědčeným humanistou, ale nakonec přece jen jejich možné vyznamenání, pokud by se stal prezidentem, odmítl. Kandidát Michal Horáček odpověděl, že sice chápe, že oba se chtěli vyrovnat svému hrdinskému otci, ale jejich vyznamenání, které rozděluje národ, by nepodepsal. Pavel Fischer by byl poněkud smířlivější, i když, jak prohlásil, teprve našly-li by se nové poznatky ve věci Mašínů, by byl ochoten je vyznamenat. Tedy, nevyznamenal by je. Senátor Kubera se odpovědi úplně vyhnul. Prý záleží na odvaze budoucího prezidenta. Zda by on ji měl, pokud by byl prezidentem zvolen, neřekl. Spíše ne, je také zkušeným politikem a ví, že většina národa by jejich vyznamenáním nadšena nebyla. Naopak.

Ale jsou tu i politici nekandidující na post prezidenta, šéfové politických stran, kteří jako možní předsedové vlád by museli návrh kontrasignovat. Jednoznačný byl pochopitelně Vojtěch Filip. Odmítl vůbec uvažovat, že by odsouhlasil vyznamenat teroristy. Několik dalších lídrů se snažilo přímé odpovědi vyhnout, i když je pravděpodobné, že by podporovateli tohoto záměru zřejmě nebyli. Patří mezi ně Andrej Babiš, jenž by prý svůj podpis velmi zvažoval, i když se mu nelíbí, že zavraždili tři nevinné lidi. Zaorálek by ke slovu »nepodepsal« dodal ještě slovíčko »zřejmě«. Okamura by s jejich vyznamenáním nesouhlasil, Ivana Bartoše se nikdo neptal, i když znát jeho odpověď by bylo zajímavé.

Pak je tu Bělobrádek. Ten v této souvislosti zdůraznil, že »jejich postoj chápe«. Co na tom, že je křesťan a katolická církev v jednom přikázání má dokonce slovo »NEZABIJEŠ«. Stejně křesťansky myslí i Miroslav Kalousek. Také Petr Fiala si dovede představit jejich vyznamenání, stejně jako Jan Farský od Starostů.

Co dodat? Jen to, že teroristé z Islámského státu vraždí bezostyšně pro své chápání islámu. I pro ně jejich idea je víc než lidský život. Odsuzujeme je. Je v tom oproti Mašínům nějaký rozdíl? Ona anketa nám tak jen ukázala, kdo je a kdo není skutečným demokratem.

Jaroslav KOJZAR
skola2 388 x
NAHORU