Jméno Františka Čuby se smazat nepodaří

KojzarFrantišek Čuba není už skutečně mezi námi. Zemřel po dlouhé těžké nemoci, tak stručně informuje většina mainstreamových tiskovin, pokud ovšem smrt tohoto zemědělce a politika zaznamenaly. Mají proč o něm mlčet. Ukázal totiž, že za socialismu je možné dosáhnout takových zemědělských výsledků, jaké se nedosahovaly ani v těch zemědělsky nejprogresívnějších západních zemích. Byl jsem u něho mnohokrát. Při každé mé návštěvě, i když byl velmi zaměstnán, mě alespoň nakrátko přijal a hovořili jsme spolu o mnoha problémových otázkách.Byl otevřený, měl svou hlavu a dokázal stát za svými názory, ale i uznat, že v tom nebo onom se mýlil.


Postupně mě přesvědčily jeho výsledky a jeho organizace práce, tedy v JZD Slušovice. Stal jsem se proto jeho příznivcem a dokonce organizoval a vedl jednu mezinárodní poradu, kterou jsme v tehdejším Rudém právu uspořádali pro novináře ze zahraničí. Přítomní, jimž kromě jiných odborníků z jeho družstva také přednášel a odpovídal na dotazy, byli velmi spokojeni a, jak jsem se přesvědčil, stali se doma propagátory jeho, nebojme se napsat, socialistických metod.

To pochopitelně vadilo novým vládcům, především prezidentu

Havlovi. Slušovice byly příklad socialistického hospodaření a příklady je nutné likvidovat, aby se mohlo mluvit o neefektivitě, nehospodárnosti společného zemědělství. Rozbít družstvo se podařilo, nikoli však pověst Františka Čuby, ani zapomenout na to, co všechno dokázal udělat. Proto byl v jedněch ze senátních voleb také zvolen senátorem a nepomohly pokusy ho pomluvit, ani nasadit proti němu cílenou znevažující propagandu.

Nyní už není mezi námi, ale vynikající pověst JZD Slušovice tu bude dál. A to je zásluhou právě Františka Čuby.

Jaroslav KOJZAR
skola2 129 x
NAHORU