Jezuitský přístup expátera Hermana

KojzarPořady paní Jílkové v ČT sleduji málo. Její Máte slovo podle mého názoru jen rozdmýchává další zášť mezi lidmi a nedává žádná východiska. Tentokrát jsem neodolal proto, že jsem chtěl vědět, co kdo řekne o dnešku a jeho přednostech oproti předlistopadové minulosti. Sešli se, kromě obecenstva rozděleného jako vždy na dvě poloviny, výrazné osobnosti, pokud to ovšem o některých lze vůbec říct. Na jedné straně Kováčik, Procházková, Valenčík, na druhé pak ministr Herman, exministr Vondra a bývalý tzv. studentský vůdce, dnes podnikatel, Bubeník. Mě ale zvláště zaujal ministr Herman a jeho jezuitský výraz v tváři. Tvrdě, jako vždy, odsoudil komunisty a podivil se, že jsou ještě v parlamentu, srovnal předlistopadovou minulost s dneškem a vyšla mu »hrůznost minulého režimu«, připojil se k druhým po pravé ruce, že jedině v náručí NATO máme svobodu, atd.
 
Jenže, jak to opravdu bylo? Podle iDnes.cz – a tomu by měl pan Herman věřit – průměrná hrubá mzda nečinila, jak řekl v pořadu, dva tisíce korun, ale 3170 Kč. Jen auta opravdu stála asi šedesát tisíc. Dnes, díky konkurenci na trhu a novým technologiím, už můžeme nejlevnější automobil koupit za nějakých plus minus tři sta tisíc. Jenže všechno má své problémy. Za pěkný třípokojový byt na sídlišti včetně elektřiny, odvozu odpadků a dalších služeb jsme zaplatili tři sta, čtyři sta korun. Zkuste dnes najít nájemní byt včetně všeho za tři a čtyři a půl tisíce. I televizory, o nichž mluvil pan ministr, stály patnáct tisíc, dnes barevné pořídíte za deset či méně. Jenže páni počítačoví experti, kteří dodali panu Hermanovi střelivo, na jedno zapomněli. Před třiceti lety nebyly nejen mobily, ale ani počítače, nebyly automobily plné elektroniky a mnohé jiné technické vynálezy. To, nejen menší konkurence zemí socialistického tábora (ne komunismus, jak správně několikrát zdůrazňoval poslanec Kováčik), ale i technologické změny obecně čekaly ještě na svůj »den X«, jenž umožnil prudké zlevnění některých výrob. Pan Herman ovšem při svém srovnávání zapomněl na to, že lidé z konce osmdesátých let žili nepoměrně lépe než lidé z konce let padesátých, a ti, opět musím použít slovo lépe, než lidé z konce let dvacátých, atd. Pokud by to bylo jinak, dočkal by se pan Herman dalšího revolučního pnutí či dokonce nějaké nové Říjnové revoluce. A ještě něco: Za našimi hranicemi tomu nebylo jinak. Stačí se dívat třeba na seriál o komisařce Lescautové či, pokud jde o léta padesátá, promítnout jakýkoli neorealistický film. A zrušit komunisty? To už tu také bylo, jenže hermanové tehdy neuspěli.

Stejně si myslím, že právě Herman není pravý křesťan, protože Kristus a potažmo Bible učí odpouštět. Jen džihádisté a před nimi freikorpsy volají po krvi. Že by proto jeho strana byla vstřícná nejen k potomkům nejen členů freikorpsu, ale i k nekontrolovatelnému přijímání imigrantů?...
Jaroslav KOJZAR
skola2 351 x
NAHORU