Hrozí nám nebezpečí »nové totality«?

KojzarV sobotu se na pražském Újezdě a na Staroměstském náměstí konaly akce »iniciativy Bez komunistů« a dalších antikomunistických skupin. Sešlo se »několik desítek lidí«, alespoň podle organizátorů a mainstreamových médií, tedy hodně málo, protože jinak by se psalo o stovkách či tisících.

Zaznělo tu mnoho nepravd a zlovůle. I to, že je »úpadek demokracie«, že hrozí »nebezpečí nové totality«, což dosvědčuje, že dnes jsou »na vysokých postech lidé, kteří byli ve straně«, »spolupracovali s tehdejší Státní bezpečností a jsou v současnosti na vysokých funkcích«. V ten den svůj název dostala plošina nad Újezdem - »Alej obětí totality«, tedy místo před Zoubkovým »pomníkem obětí totality«, ač onen pomník vznikl kvůli obětem nacistických koncentráků a mučedníků z Lidic a autorovi Olbramu Zoubkovi se ho jen nikam v minulém režimu nepodařilo umístit. Zjevná lež spojená s názvem památníku nevadí, proto dostala svoje nové jméno dokonce schválené pražským magistrátem.
Aby se všemu dodal patřičný lesk, přítomni byli předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík, děkan katolické teologické fakulty Vojtěch Novotný, exkněz a exministr Daniel Herman a prezidentský exkandidát Jiří Drahoš. Na Staroměstském náměstí zase dštil oheň pan předseda zmíněné »iniciativy« Petr Marek a zpěvák a skladatel David Koller společně s Jiřím Pospíšilem a exkandidátkou na premiérku Miroslavou Němcovou. Jako informace o akci by zřejmě těch několik řádků stačilo, ale...

Zajímá mě ještě volání, že »nebyly zločiny vyšetřeny a potrestány a nebyla nastolena spravedlnost«, a proto takoví lidé jako Miloš Zeman a Andrej Babiš mohou být ve svých funkcích. Kdyby oni, tedy těch »několik desítek« lidí z Újezda a Staroměstského náměstí, do toho mohli mluvit, pak by udělali pořádek, a jak tam řekl Jiří Pospíšil: »Připomínka nešťastného února by nás měla nakopnout, abychom posbírali lidskou statečnost«, a tedy pustili se do činů. Těch »několik desítek« přítomných zatleskalo, pak zapálili svíčku a rozešli se do svých teplých domovů. Bylo totiž hodně chladno. Nebýt médií, nikdo by se o těchto akcích nic nedozvěděl.
Média? V neděli Česká televize, ta veřejnoprávní, jak jinak, placená námi, jak jinak, nám předvedla striptýz únorových událostí před sedmdesáti lety. Pochopitelně s mainstreamovou polevou, směsicí pravdy, nepravd a polopravd.

Ještě v neděli jsme zásluhou poplatných médií mohli slyšet také volání po »vyřízení účtů«, »udělat to, co se mělo udělat po Listopadu«. Pokud by tehdy ti, co se shromáždili na obou místech v Praze, měli moc, pak by... Co by bylo ono »pak«? Zákazy, soudy, šibenice? Potom by »ona revoluce«, jak tam také zaznělo, »nemohla být tak sametová«. Svět už tehdy byl ale jinde. Minulý režim, ač byl stále silný a byl schopen se bránit, ale »aby netekla krev«, »odhodil moc na ulici, aby si ji zvedl kdokoli«. Tak nějak podobně zhodnotil onu dobu bývalý tajemník ÚV KSČ a později chartista Zdeněk Mlynář. Zvedli ji lidé od Havla...
To, co »několik desítek« v obou místech přítomných lidí dnes proklamovalo, mělo jen jeden cíl. Znovu dále rozdělovat společnost a vytvářet atmosféru nenávisti. Přiznávám, že i proto jsem rád, že prezidentem se přes masívní antizemanovskou propagandu stal Miloš Zeman.

Jaroslav KOJZAR
skola2 307 x
NAHORU