Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.
Ve zmíněném Jihočeském kraji vede kandidátku KSČM Radek Nejezchleb. Podle něj je ve většině krajů, pomineme-li aktuální problémy s epidemií, rozhodujícím tématem doprava. V Jihočeském kraji ještě více než jinde. »Jihočeský kraj je snad jeden z posledních krajů, kde není funkční integrovaný systém. Na tomto systému se pracuje už velmi dlouho. V jiných krajích již můžete cestovat napříč celým krajem na jednu jízdenku kombinovaně vlakem, autobusem a někde i MHD. Problém je nejen ve špatné manažerské práci odpovědných pracovníků, ale i ve vedení kraje,« zdůraznil Nejezchleb.
Dalším velkým tématem je zdravotnictví. Obzvláště například v Libereckém kraji, kde komunisty do voleb vede odborník na tuto problematiku Stanislav Mackovík. »Dostupná zdravotní péče,« shrnul základní politiku KSČM Mackovík a dodal, co to přesně znamená v Libereckém kraji: »Zubní a lékařská pohotovost v každém okrese. Zkrácení čekacích dob na specializovaná vyšetření. Vytvoření skutečné, a nejen papírové páteřní sítě nemocnic v našem kraji.«
Jediným krajem, kde komunisté v uplynulém období vládli, byl kraj Ústecký. Velezkušený hejtman Oldřich Bubeníček již nekandiduje, žezlo předal Radku Černému. » Rád bych pokračoval v práci, kterou naši zastupitelé ve vedení kraje udělali. Náš program pamatuje na všechny důležité oblasti, ale zvláště v dnešní době mi nejvíce leží na srdci zdraví všech našich spoluobčanů,« řekl Černý.
Po minulých volbách získalo pět hejtmanů hnutí ANO, pět ČSSD, jednoho KSČM, KDU-ČSL a Starostové pro Liberecký kraj.
Volí se ale i do třetiny Senátu. Předsedkyně pražského KV KSČM Marta Semelová ve čtvrtek vyzvala voliče, aby tyto volby nepodcenili. »Senát není zrovna oblíbený, mnozí ho právem považují v naší malé zemi za zbytečný a drahý a nejraději by ho zrušili. Jenomže Senát tady je a jen na nás záleží, jakou bude mít podobu. Jestli zůstane pravicový nebo se posune doleva. Jestli ti, kteří v něm sedí, budou dělat ostudu na cestách po zahraničí a zapomínat na vlastní národnost nebo je vystřídají slušní a zodpovědní lidé, hájící zájmy obyčejného člověka a České republiky. Je to na nás. Jestli zůstaneme doma, dopředu se vzdáváme. Dopředu pokorně předáváme zbraň v podobě hlasovacího lístku do rukou těch, kteří se vždycky spojí k tomu, aby dál přepisovali historii a aby rozdělovali společnost na bohaté a ty, kteří mají hluboko do kapsy,« uvedla Semelová. Pražská KSČM letos vyslala do senátních voleb dva kandidáty, v obvodu 21 Romana Blaška a v obvodu 24 Pavla Fraňka. V obvodu č. 27 kandidáta nenasadila a doporučuje volit sociálního demokrata Jakuba Štědroně. Bez ohledu na výsledek voleb je však jisté, že pravicová opozice si většinu v horní komoře udrží. Nejvíce mandátů bude obhajovat vládní ČSSD, a to deset. Šest křesel bude obhajovat KDU-ČSL, čtyři pak senátoři za STAN a TOP 09, po dvou ANO, ODS a Senátor 21. O znovuzvolení se pokouší i miliardář Ivo Valenta (za Soukromníky).
Letošní volby jsou ovšem specifické tím, že probíhají v čase koronavirové epidemie. Kvůli ní volby začaly už ve středu, a to pro voliče, kteří jsou v karanténě. Hlasovat mohli z auta na speciálních stanovištích. Možnosti volit z auta využilo 3672 lidí. Nejvíce jich hlasovalo ve Středočeském kraji, kde se zúčastnilo 668 voličů. 1. října měli stejnou možnost klienti domovů důchodců a dalších sociálních zařízení, která byla kvůli koronaviru uzavřena. Údaje o voličích i volební urny skončí na krajských úřadech a urny zůstanou zapečetěné do soboty, kdy se budou sčítat volební hlasy i z řádného termínu voleb.
I voliče, kteří půjdou k volbám v pátek a v sobotu a odvolí tradičním způsobem, ale čeká trochu jiný režim než obvykle. Na voliče i volební komisi se vztahuje povinnost nosit roušku. Při vstupu do volební místnosti by měl každý přicházející použít připravenou dezinfekci. Kromě toho je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy, k čemuž napomohou na zemi vyznačené čáry, které vzdálenost naznačují. Během identifikace by měl volič položit svůj průkaz totožnosti na stůl a poodstoupit od komise do bezpečné vzdálenosti. Průběžně dezinfikovány budou také stolky a propisky za plentou. Přesto je doporučováno, aby si voliči k označování svých volebních lístků přinesli vlastní psací potřeby.
OV KSČM Trutnov