Boj o prezidentský stolec začíná

KojzarVálka o prezidentské křeslo u nás nabírá na obrátkách. Havlovci, protože popularita Václava Havla neustále mezi lidmi klesá, vymýšlejí stále nové a nové akce, aby se připomenuli a nastavili veřejnosti »zrcadlo« »dobrého a velkého prezidenta« jako protiváhu Miloši Zemanovi.

Nezapomněli mu, že porazil »jejich Karla« a že v řadě názorů se odchýlil od myšlení americké ambasády. Každá příležitost je tedy vhodná k tomu, aby eskalovali válku se Zemanem, protože jde o toho, kdo po vypršení jeho mandátu zasedne na Pražský hrad. Bojí se střetu se Zemanem, a tak už nyní vymýšlejí podpásové rány, do světa pouštějí polopravdy a vybírají kandidáty, kteří by pokračovali »v Havlově odkazu«.

Spor o vyznamenání pana Bradyho, příbuzného expátera Hermana, je z tohoto hlediska podružný problém. Kdo co řekl, není přece důležité, ani kdo fabuluje a kdo má pravdu. Pravdu má totiž expáter Herman, i když je třeba všechno jinak.

Proto 28. října, v den, kdy po Listopadu se tradičně vyznamenávají osobnosti, havloidní skupina na Hrad nepůjde a se Zemanem si »den vzniku naší republiky« připomínat nebude. Organizace protiakce, jíž se účastní potenciální »kandidáti« na českého prezidenta, už zřejmě posvěcena Andrewem Schapirem, americkým velvyslancem, se chopil bývalý učitel v základní škole v Bánově a exstarosta obce Suchá Loz, dnes místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Návštěva dalajlamy tak znovu, jako už několikrát v minulosti, zkomplikovala nejen vztahy na mezinárodní úrovni, ale i na naší politické scéně. Připomínám, že i za prezidenta Klause tomu nebylo jinak.

Osmadvacátý říjen se tak opět v české politice stává dnem vzedmutých vášní a snahy dále rozdělovat společnost. Havlovské pravici zneužívající pro své cíle cokoli nestačila »adolescentní vzpoura« některých rektorů, kteří pozvání na akt vyznamenání nevyužijí. Zřejmě být dospělým není vyhrazeno komukoli. Tentokrát za vším stojí expáter Herman a jeho tvrzení, jež mluvčím Hradu bylo odmítnuto, o Zemanově výhrůžce v souvislosti s jeho setkáním s dalajlamou. Show na Staroměstském náměstí, beze sporu za účasti určitých mediálních hvězd, které by se jinak v onen den nemohly objevit na obrazovkách, bude propagandisticky dobře zabezpečeno. A vůbec nejde o to, kdo mluvil pravdu. Proto okamžitě za pomoci mainstreamových médií byla přijata Hermanova verze.

Termín, kdy by bylo možné představit protikandidáty na prezidenta, pokud bude Miloš Zeman kandidovat, se tedy našel. Osmadvacátý říjen je totiž dobré datum. Organizátoři ovšem zapomněli na to, že ono datum je spojeno nejen s vytouženým vytvářením republiky, ale i vlastně s následným stržením mariánského sloupu, jenž byl symbolem naší podřízenosti, což se stalo právě na Staroměstském náměstí v Praze. A novou podřízenost by jim národ těžko prominul.

Jaroslav KOJZAR

Zdroj: www.halonoviny.cz
skola2 720 x
NAHORU