Nejnovější články

Existuje takovýto seznam? Určitě, i když možná ne v psané podobě, ale ...

Číst dále..


V srpnu 1943 se oblast Lokoťského okruhu stala ohroženou a Kaminskij, ...

Číst dále..


Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zř...

Číst dále..


Zemědělství je u nás v žalostném stavu

gustav pichlRozhodl jste se kandidovat do Senátu, jaké máte zkušenosti?

Byl jsem navržený na kandidáta do Senátu okresním výborem KSČM ve Frýdku-Místku. Protože jsem dlouholetým členem KSČM, tak mohu říct, že určité zkušenosti z politické práce, a to i ve vrcholných orgánech, jednoznačně mám. Od 12. června 1988 jsem byl jedním ze tří kandidátů za Národní frontu, za Svaz družstevních rolníků, zvolen do tehdy Federálního shromáždění a vydržel jsem tam dva roky.

Kde se nyní angažujete?
 
Pracuji permanentně v Zastupitelstvu města Třince a jsem i členem Komise pro zemědělství a venkov při Moravskoslezském kraji. Profesně jsem zemědělec, pracuji v zemědělství od skončení vysoké školy. Bydlím v Třinci, mám tři syny, manželku a pracuji dodnes v zemědělství. Je to můj koníček i povolání a to se každému v životě nestává.

V jaké kondici je podle vás naše zemědělství?

Zemědělství je u nás nyní zničeno. Vím, na jaké úrovni bylo před rokem 1989, vím, co produkovalo. Jeho obnova dnes, do původní soběstačné podoby, i se stavy hospodářských zvířat, jak hovězího, tak vepřového, není otázka dvou, ani pěti let. Lze rychle obnovit chov drůbeže, ale proces obnovy u skotu je podstatně delší. Ono by to bylo možné, jenže v kontextu s Evropskou unií, kde je nadbytek potravin, je to za současného stavu politiky a politického vedení státu prakticky nemožné.

Jací jsou vaši protikandidáti?

Musím říct, že protikandidáty mám silné, jak docent Jiří Cianciala, tak lékař Jiří Raška, nebo třeba stávající senátor Gawlas. Ale i další. Nicméně neházím flintu do žita! Jsem připraven aktivně se voleb zúčastnit, a to slušným způsobem. Protože té slušnosti je dnes v politice málo. Chybí tady již 26 let.

Moji protikandidáti jsou všeobecně známí. Například docent Cienciala, člen dozorčí rady Třineckých železáren a rektor soukromé podnikatelské školy v Ostravě a bývalý ředitel Třineckých železáren. Další z kandidátů je například lékař s vcelku rozumnými názory Jiří Raška, kandiduje za hnutí Ano. Stávající senátor Gawlas za sociální demokracii.

Co chcete v Senátu prosadit?

Vzhledem k tomu, že jsem zemědělec, tak v horní komoře Parlamentu, v jeho komisích a výborech, chci především bojovat s naprosto tragikomickou situací, totiž, že v naší zemi ubývá každý den 15 hektarů půdy! Jedná se dokonce o půdu ornou! Tomu je třeba urychleně zabránit, protože to může způsobit katastrofu. Také jsme už, co se týká výroby potravin, i mléčných výrobků a vepřového masa, jen ze 40 procent soběstační. Před lety jsme soběstační byli a ještě jsme spousty výrobků vyváželi. Pak se zemědělská politika obrátila doslova naruby.

Vidíme to na Ostravsku všude, po slavné privatizaci třeba VOKD, kdy naši premiéři i prezidenti tvrdili, že stát je špatný vlastník a hospodář a proto je třeba všechno zprivatizovat. Tak jsme to zprivatizovali...

Jak to dopadlo?

Špatně, samozřejmě. Kde jsou podniky jako VOKD, VŽKG, nebo bývalé NHKG? Kde je Vagónka Studénka, Tatra Kopřivnice, ale třeba i Poldi Kladno, a tak dále? Stala se věc, kterou lidé nepředpokládali a dnes kvůli tomu trpí. Je zde velká nezaměstnanost, místo našich lidí pracují mnohdy Ukrajinci, byť velmi pracovití.

Daří se v Moravskoslezském kraji s nezaměstnaností bojovat?

V samotném Třinci s nezaměstnaností nejsou větší problémy. Nyní se navíc staví rychlostní komunikace přes Třinec, která pomáhá nezaměstnanost snižovat. Horší je to pochopitelně v Moravskoslezském kraji celkově, oblasti jako Osoblažsko, Vítkovsko, Krnov, tam je situace v této oblasti podstatně horší. V Třinci naopak nepracují ti, kteří nechtějí pracovat a nebudou nikdy pracovat. Taková je realita.

O jakou oblast se kromě zemědělství ještě zajímáte?

Víte, mrzí mě samozřejmě to, co se děje v oblasti školství. Máme jednou tolik škol, a to jak středních, tak i vysokých. Nechápu, proč? Vždyť každé desáté dítě, základní školou povinné, je v České republice hladové! To se málo ví! Rodiče prostě pro tyto děti nemají peníze na školní obědy, nemají bohužel ani na svačinu. Samozřejmě, že jsou tyto děti vyloučeny z kolektivu. Děti dneska zajímá to, jestli má jejich spolužák značkové oblečení, drahý mobil a značkové boty. Když toto někdo v kolektivu dnes nesplňuje, navíc nemá třeba ani na oběd, či svačinu, je z tohoto kolektivu vyloučen. To je smutná realita!

Jaký by měl být senátor?

Pole působnosti senátora je široké a pochopitelně je nutno, aby v této funkci byl člověk akční a pracovitý. Je třeba se věnovat všem návrhům zákonů (třeba i nesmyslným), které přicházejí, ať už se to týká myslivosti, ochrany životního prostředí a podobně

Zdroj: Haló noviny
Autor: Radovan RYBÁK
skola2 11341 x
NAHORU